Intencją, która towarzyszyła opracowaniu programu „Drogowskazy rozwoju osobistego” było pragnienie wyposażenia młodych ludzi w wiedzę o sposobach efektywnego uczenia się - w jaki sposób organizować naukę, jak notować, ustalać priorytety, selekcjonować informacje, co wpływa na zapamiętywanie i jak usprawnić ten proces. Podczas zajęć wiedza teoretyczna wspierana jest wieloma ćwiczeniami.
Kolejna część „Drogowskazów” inspirowana jest „Porozumieniem bez przemocy”. Dotyczy relacji oraz komunikacji – między innymi skutecznego słuchania, współpracy, rozwiązywania konfliktów, radzenia sobie z emocjami, okazywania empatii sobie i innym.
Ważnym dla nas jest praca nad poprawą jakości komunikacji rówieśniczej, kształtowanie świadomości dotyczącej wpływu form komunikatów na odbiorcę, rozwijanie pozytywnej komunikacji, poznanie technik wyrażania swoich potrzeb i obaw. Uczestnicy rozwijają w sobie umiejętność stawiania granic i asertywnego ich wyrażania, uczą się strategii skutecznego rozwiązywania konfliktów i wyrażania emocji z poszanowaniem drugiej osoby.
Od roku szkolnego 2024/2025 poszerzyliśmy tematykę „Drogowskazów…” o zajęcia związane z twórczym myśleniem: jak je stymulować, jak twórczo rozwiązywać problemy. Proponujemy uczestnikom ćwiczenia biorące udział w procesie twórczego myślenia – m. in. dokonywanie skojarzeń, metaforyzowanie, rozumowanie indukcyjne, abstrahowanie, rozumowanie dedukcyjne.
Warto podkreślić, że prowadząca zajęcia wspiera się wiedzą i doświadczeniem zdobytym podczas studiów podyplomowych „Porozumienie bez Przemocy” Collegium Civitas oraz „Trener funkcji poznawczych (pamięć, uwaga, twórczość) SWPS.
Zajęcia prowadzone są dla uczniów klas pierwszych ILO w Lesznie.