• Regulamin biblioteki szkolnej

I Liceum Ogólnokształcącego im. Rodu Leszczyńskich w Lesznie

Zagadnienia ogólne

1. Biblioteka jest interdyscyplinarną pracownią szkoły.
            2. Z biblioteki mogą korzystać uczniowie, nauczyciele, inni pracownicy szkoły i rodzice. Uczniowie stają się czytelnikami na podstawie zapisu w dzienniku klasy, nauczyciele i pracownicy na podstawie legitymacji służbowych, rodzice na podstawie karty czytelnika dziecka lub dowodu osobistego.
            3. Biblioteka szkolna składa się z:
              1. wypożyczalni literatury pięknej i lektur,
              2. wypożyczalni książek popularnonaukowych,
              3. czytelni wraz z księgozbiorem podręcznym,
              4. pokoju cichej pracy nauczycieli bibliotekarzy,
              5. magazynu.
            4. Wypożyczalnia i czytelnia otwarte są codziennie.
            5. Biblioteka udostępnia swoje zbiory w czasie trwania zajęć dydaktycznych zgodnie z organizacją roku szkolnego.
            6. Okres udostępniania zostaje odpowiednio skrócony w czasie przeprowadzania w bibliotece skontrum oraz dłuższej nieobecności jednego z bibliotekarzy.

Czytelniku, oto Twoje prawa i obowiązki

1.  Masz prawo do bezpłatnego korzystania z księgozbioru biblioteki.
            2. Korzystając z biblioteki jesteś zobowiązany do dbałości o wypożyczone książki i inne materiały.
            3. Aby uniknąć nieporozumień, osobiście wypożyczaj interesujące Cię materiały na podstawie legitymacji szkolnej lub dowodu osobistego.
            4. Jesteś odpowiedzialny finansowo za materiały biblioteczne, z których korzystasz.
            5. Nie pożyczaj książek innym osobom.
            6. Jeżeli zagubisz lub zniszczysz wypożyczone materiały jesteś zobowiązany do odkupienia ich lub zwrócenia wskazanego przez bibliotekarza ekwiwalentu.
            7.  Masz prawo prosić o zarezerwowanie potrzebnych Ci pozycji.
            8. Korzystając z biblioteki masz prawo do pomocy ze strony bibliotekarza w poszukiwaniu materiałów na interesujący Cię temat -  pamiętaj jednak, by zgłosić bibliotekarzowi temat  minimum jeden  dzień wcześniej.
            9. Jeżeli opuszczasz szkołę (pracownicy, uczniowie) jesteś zobowiązany do pobrania zaświadczenia potwierdzającego zwrot wypożyczonych materiałów.
            10. Jeżeli zmienisz klasę, poinformuj o tym bibliotekarza.
            11. Każdy czytelnik, również Ty,  ma prawo do społecznego udzielania się na rzecz biblioteki.
            12. Uczniom wzorowo pracującym w aktywie bibliotecznym mogą być przyznane nagrody na zakończenie roku szkolnego.
            13. Nauczycielu, wychowawco, łączniku klasowy – współpracuj z bibliotekarzami na rzecz rozwoju czytelnictwa w Twojej klasie.

A teraz poznaj zasady korzystania z wypożyczalni i czytelni

1. W bibliotece jest wolny dostęp do półek. Wyjątek stanowi zbiór lektur oraz księgozbiór podręczny, z których materiały podaje bibliotekarz.
            2. Okrycia i teczki zostawiaj w miejscu wskazanym przez bibliotekarza – nie możesz ich wnosić między regały.
            3. Jednorazowo możesz wypożyczyć 3 książki na 1 miesiąc. Pamiętaj o tym, że istnieje możliwość przedłużenia terminu wypożyczenia na dalsze 2 tygodnie, jeżeli materiały nie są potrzebne innym czytelnikom. Jednak biblioteka zastrzega sobie prawo do skrócenia czasu wypożyczonej przez Ciebie książki.
            4. Jeżeli skorzystałeś już z danej książki lub innego materiału, staraj się oddać ją jak najszybciej, tak, by inni też mogli z nich skorzystać. Jednak w stosunku do przetrzymujących mogą być zastosowane kary, zgodnie z ustaleniami rady pedagogicznej (punkty ujemne do zachowania, prace na rzecz biblioteki, okresowe wstrzymanie wypożyczeń).
            5. Pamiętaj, że wszystkie wypożyczone materiały powinny być zwrócone przed końcem roku szkolnego.
            6. Dobre zachowanie jest najważniejsze w utrzymaniu odpowiedniej atmosfery. Jeżeli korzystając z czytelni lub wypożyczalni zachowasz się nieodpowiednio lub będziesz przeszkadzać innym zostaniesz poroszony o opuszczenie pomieszczeń biblioteki.
            7. Czytelnia jest miejscem cichej pracy. Mogą korzystać z niej wszyscy czytelnicy, jednakże z żalem informujemy, że ilość miejsc jest ograniczona. Bibliotekarz ma też prawo (a nawet obowiązek) sprawdzić, czy przebywając w czytelni nie powinieneś w tym czasie być na lekcji.
            8. Z materiały z księgozbioru podręcznego oraz czasopism skorzystasz wyłącznie na miejscu. Jednakże za zgodą bibliotekarza możesz wypożyczyć je na lekcje lub na dobę, tzn. po skończonych lekcjach do rana następnego dnia; istnieje też możliwość wypożyczeń weekendowych. Wypożyczone materiały musisz oddać zgodnie z dyspozycją bibliotekarza, który zastrzega sobie prawo do odmowy wypożyczenia niektórych materiałów.
            9. Korzystając z czytelni masz obowiązek wpisania się do zeszytu odwiedzin.
            10. Materiały audiowizualne dzielą się na dwie grupy:
              1. te, z których można wykorzystać tylko na lekcji,
              2. oraz przeznaczone do wypożyczeń domowych ( na tych samych zasadach jak materiały z księgozbioru podręcznego).
            11. W naszej bibliotece obowiązują wyżej wymienione zasady, prawa i obowiązki, jeżeli chcesz z niej korzystać – dostosuj się do nich.

Czytelniku,

mamy nadzieję, że często będziesz gościł w naszej bibliotece. Serdecznie zapraszamy. Z chęcią będziemy służyć swoją pomocą.

Bibliotekarze