• O nas

          • O szkole

          • Dzień 28 września 2015 roku. To dla Nas – społeczności I Liceum Ogólnokształcącego – podwójne święto. Obchodzimy kolejne lecie – to już 460 lat naszej szkoły - i świętujemy przyjęcie imienia Rodu Leszczyńskich. W każdym kolejnym roku pracy 28 września obchodzić będziemy święto patrona - nowego patrona LO – RODU LESZCZYŃSKICH. Ten najważniejszy dla Leszna rod wytyczył drogę, którą kroczy szkoła XXI wieku. Uroczystość nadania imienia wyznacza nowy etap w życiu I Liceum Ogólnokształcącego. Teraz w „Jedynce” każdego dnia będziemy z Leszczyńskimi, założycielami naszej szkoły. Ich miłość do edukacji, szacunek dla Polski i rodziny, otwartość na drugiego człowieka, umiłowanie kultury, fascynacja światem, podróże – to drogi, którymi od dziś kroczyć będzie młodzież I LO. Jesteśmy wpisani w historię naszego miasta od XVII wieku, to właśnie Leszczyńscy stali się fundatorami i organizatorami naszego liceum. Było ono niezwykle nowoczesne, odwoływało się do najnowszych metod dydaktyczno – wychowawczych, wprowadzanych przez jednego z najwybitniejszych ówczesnych pedagogów – Jana Amosa Komeńskiego. Edukacja na poziomie europejskim, oparta o nowoczesne podręczniki stała się dla Rodu Leszczyńskich priorytetem. Wielu uczniów z leszczyńskiej szkoły wyjeżdżało na najlepsze uniwersytety europejskie, gdzie kontynuowało edukację. Wartość nauki – edukowanie młodych ludzi, stało się dla Leszczyńskich najważniejszym zadaniem. Wykształcony człowiek to ktoś tolerancyjny, otwarty na drugą osobę, chętny do nawiązywania kontaktów, szukający nowych doświadczeń również w świecie kultury. Poznawanie rożnych tradycji kultury i ich promowanie było codziennością w życiu Leszczyńskich. Wielu przedstawicieli tego sławnego rodu pełniło rolę mecenasów promujących młodych artystów. 

            Edukacja, tolerancja, mecenat – to hasła, które przyświecały Leszczyńskim. Staną się one źródłem zasad, do których odwoływać się będzie społeczność naszej szkoły. Dobre przedstawienie tych pojęć – zarówno teoretyczne, jak i praktyczne - oraz znalezienie drogi na ich realizację w multimedialnym świecie XXI wieku to zadanie dla kadry nauczycielskiej. Nasza współczesna szkoła ma nawiązywać do wartości promowanych przez założycieli – Leszczyńskich. Nasi uczniowie mają zrozumieć wartość edukacji, zrozumieć, iż jest ona największą inwestycją w życie młodego człowieka, ma być tak prowadzona, by przekładała się na profesjonalizm zawodowy i pasje, które ukształtują współczesnego człowieka. Otwartość dzisiejszego świata, różnorodność kulturowa, z którą spotyka się młodzież na co dzień pokazują jak ważnym zadaniem szkoły jest nauczanie tolerancji tak bliskiej Leszczyńskim. Poszanowanie i akceptacja indywidualizmu mają stać się bliskie naszym uczniom. I wreszcie mecenat, który zakłada wspieranie twórczości artystycznej młodzieży oraz inspirowanie ich kreatywności. To pozwala nam nie tylko podkreślać indywidualizm, zauważać twórczą postawę młodzieży, ale i daje możliwość pokazania lokalnemu środowisku artystycznych osiągnięć młodzieży. Hasła kształtujące ideologię rodu Leszczyńskich określają pracę naszej szkoły od lat, o czym świadczą sukcesy naukowe uczniów i historie życiowe absolwentów. Te trzy hasła: edukacja, tolerancja, mecenat – staną się dla młodzieży naszej szkoły zbiorem wartości, zasadami kojarzonymi z założycielami szkoły, pomysłem na życie. Teraz, decydując o przyjęciu imienia Rodu Leszczyńskich, nie tylko wskazujemy na korzenie naszej szkoły, ale i utwierdzamy się w pracy edukacyjnej i wychowawczej, którą od wielu lat kroczy leszczyńska „Jedynka”. 460 lat temu zrodził się pomysł, by kształcić młodzież według nowoczesnych metod, dziś w 2015 roku chcemy być kontynuatorami tej pięknej idei założycieli naszego miasta. Od 1987 roku I Liceum Ogólnokształcące w świadomości mieszkańców naszego regionu funkcjonuje jako „Jedynka” – szkoła bez patrona, od dziś młodzież z „Jedynki” będzie młodzieżą „z Leszczyńskich”. Wierzymy też, że wszyscy absolwenci I Liceum Ogólnokształcącego przyjmą Leszczyńskich jako patrona swojej byłej szkoły, tak jak zrobiło to Stowarzyszenie Przyjaciół I LO, które od 2008 roku wspiera szkołę w różnorodnych działaniach. Rod Leszczyńskich to też patron, który podkreśla związek naszej szkoły ze społecznością lokalną. Nasze miasto rozwijało się i zyskiwało sławę w całej Europie dzięki Leszczyńskim. Takie imię dla I LO to zaszczyt i zobowiązanie. 

            Dziś I Liceum Ogólnokształcące to 21 klas na trzech poziomach edukacyjnych: matematyczno – fizyczna, matematyczno – językowa, lingwistyczna, humanistyczno – prawna, biologiczno- chemiczna i matematyczno – przyrodnicza. Większość naszych uczniów objęta jest patronatem naukowym wydziałów Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu oraz Instytutu Lingwistyki Stosowanej PWSZ w Lesznie. Od wielu lat młodzież „Jedynki” przystępuje do egzaminu państwowego Deutsches Sprachdiplom – organizowanego przez rząd Niemiec, najwyższego egzaminu z języka niemieckiego, do jakiego można przystąpić poza granicami państwa. Sukcesem jest również wielokrotny udział w ogólnopolskich finałach Jugend Debattiert Internationale. Oprócz niemieckiego młodzież uczy się języka angielskiego, hiszpańskiego, francuskiego i rosyjskiego. Każdego roku uczniowie z naszej szkoły i całego regionu rywalizują w konkursach: humanistycznym „Scrinium” i nauk ścisłych „Katedra Uczniowska”. Mamy też propozycję dla naszych przyszłych uczniów – zajęcia w ramach Klubu Promocji Talentów dla gimnazjalistów, czy otwarta dla wszystkich zainteresowanych Noc Naukowców. Miłośnicy konwencjonalnych i niekonwencjonalnych podroży od wielu lat znajdą w naszej ofercie – nie tylko dla uczniów – cykl pokazów „Portrety Ziemi”. Oprócz tego w szkole działa wiele kół przedmiotowych, koło teatralne, grupa wolontariatu, gazetka szkolna „Zajawka”, telewizja szkolna TVL 1, grupa muzyczna „Wina Basisty”, Teatr Kontrabas. W tradycję szkoły wpisały się już obozy naukowo – narciarskie czy bardzo świeży pomysł obóz matematyczny „Liczydło”. Młodzież ma do dyspozycji ponad 40 tysięcy różnorodnych zbiorów bibliotecznych udostępnianych w wypożyczalni i czytelni. Nie sposób wyliczyć wszystkich inicjatyw nauczycieli i młodzieży, jednego jesteśmy pewni, wszystkie działania w naszej szkole są świadectwem realizowania haseł: edukacja, tolerancja, mecenat, haseł, które od dziś kojarzyć się będą z naszym nowym patronem - Rodem Leszczyńskich. 


            Bogna Turbańska-Łuczak

  • Galeria zdjęć

      brak danych
  • Librus Synergia
  • Biuletyn informacji publicznej